Finish Place Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skipper

Class

Sail #

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warren Duckworth

Laser

9373

1

2

8

1

5

2

19

Tim Harrod

Laser

179506

4

4

1

5

3

4

21

Dan Markowitz

Melges 14

615

3

1

2

3

12

1

22

Robert Thompson

Laser

130987

7

7

4

2

1

3

24

Barry Leven

Laser

160172

6

3

7

7

2

5

30

Gordon MacDowell

Laser

135139

5

5

5

6

4

6

31

Gary Steinbach

Force 5

939

8

8

3

4

8

7

38

Mario Spanjol

Force 5

3047

2

11

6

8

9

8

44

Brian Cook

Force 5

28

9

9

11

11

7

9

56

Nancy Sauer

Laser Radial

0

11

12

10

9

6

10

58

Tom Sherer

Laser

0

10

6

9

10

13

11

59

John Duckworth

Laser

0

12

10

12

13

11

12

70

Dave Giether

Laser

16491

13

14

13

12

10

13

75

Jeff Murphy

Hunter 140

0

14

13

14

14

14

15

84

Tony Wolters

Sunfish

0

16

16

15

16

15

14

92

Ed Biondillo

Illusion 12

12

15

15

17

15

16

16

94

Chadwick Sunday

Sunfish

0

17

18

16

17

17

17

102

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portsmouth Handicap Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skipper

Class

Sail #

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warren Duckworth

Laser

9373

2

1

8

1

6

2

20

Tim Harrod

Laser

179506

3

4

2

7

4

5

25

Gary Steinbach

Force 5

939

6

6

1

3

8

3

27

Robert Thompson

Laser

130987

9

8

4

2

1

4

28

Dan Markowitz

Melges 14

615

5

2

3

6

15

1

32

Gordon MacDowell

Laser

135139

4

5

6

8

5

9

37

Mario Spanjol

Force 5

3047

1

11

5

5

9

6

37

Barry Leven

Laser

160172

7

3

7

11

2

8

38

Nancy Sauer

Laser Radial

 

10

12

9

4

3

10

48

Brian Cook

Force 5

28

8

9

10

9

7

7

50

Tom Sherer

Laser

 

11

7

11

12

16

12

69

Ed Biondillo

Illusion 12

12

12

10

14

10

14

15

75

John Duckworth

Laser

 

13

13

12

15

12

13

78

Jeff Murphy

Hunter 140

 

14

14

13

14

11

16

82

Dave Giether

Laser

16491

15

15

16

13

10

14

83

Tony Wolters

Sunfish

 

16

16

15

16

13

11

87

Chadwick Sunday

Sunfish

 

17

17

17

17

17

17

102

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finish Place Results - One Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skipper

Class

Sail #

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warren Duckworth

Laser

9373

1

1

5

1

5

1

14

Tim Harrod

Laser

179506

2

3

1

3

3

3

15

Robert Thompson

Laser

130987

5

6

2

2

1

2

18

Barry Leven

Laser

160172

4

2

4

5

2

4

21

Gordon MacDowell

Laser

135139

3

4

3

4

4

5

23

Tom Sherer

Laser

0

6

5

6

6

8

6

37

John Duckworth

Laser

0

7

7

7

8

6

7

42

Dave Giether

Laser

16491

8

8

8

7

7

8

46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nancy Sauer

Laser Radial

0

1

1

1

1

1

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gary Steinbach

Force 5

939

2

1

1

1

2

1

8

Mario Spanjol

Force 5

3047

1

3

2

2

3

2

13

Brian Cook

Force 5

28

3

2

3

3

1

3

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tony Wolters

Sunfish

0

1

1

1

1

1

1

6

Chadwick Sunday

Sunfish

0

2

2

2

2

2

2

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dan Markowitz

Melges 14

615

1

1

1

1

1

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeff Murphy

Hunter 140

0

1

1

1

1

1

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ed Biondillo

Illusion 12

12

1

1

1

1

1

1

6

11 boats on the line for 3 races in a light breeze from the ENE at 2-4 k.

RC – Dan Markowitz

Line Honors

1st

Dan Elliott

2nd

Tim Harrod

3rd

Zach Sprage

 

Place

Force 5

Laser

Melges 14

1st

Zach Spang

Tim Harrod

Dan Elliott

2nd

Ted Sollers

Dave Giether

 

3rd

Mario Spanjol

Anna/Tag

 

 

Place

Laser Radial

Sunfish

Juniors

1st

Annika Murray

Logan P/ Andrew M

Annika Murray

2nd

 

 

Sam Murray

3rd

 

 

Anna/Tag

 

Portsmouth

1st

Tim Harrod

2nd

Dan Elliott

3rd

Zach Spang

11 boats on the line for 4 races.  A slightly oscillating breeze from the W at 5-6 k.

RC – Tim Harrod

 

Line Honors

1st

Chris Zofchak

2nd

Dan Markowitz

3rd

Grace Q

 

Place

Force 5

Laser

Melges 14

1st

Chris Zofchak

Mark D /Jack W

Dan Markowitz

2nd

Ted Sollers

 

 

3rd

 

 

 

 

Place

Laser Radial

Sunfish

Juniors

1st

Grace Q

Logan P/ Andrew M

Grace Q

2nd

Zach S

 

Sam M

3rd

Sam M

 

Andrew C

 

Portsmouth

1st

Chris Zofchak

2nd

Dan Markowitz

3rd

Grace Q

For the races on June 4, 2019

7 boats on the line for 5 races in a steady breeze from the SW.

RC – Tim Harrod

Place

1st

2nd

3rd

 

Line Honors

Dan Markowitz

Chris Zofchak

Warren Duckworth

 

 

 

Place

1st

2nd

3rd

 

Force 5 Class

Chris Zofchak

John Hill

Ted Sollers

 

Laser Class

Warren Duckworth

Mark D’Apolito

Dave Giether

 

Melges 14 Class

Dan Markowitz

 

 

 

Place

1st

2nd

3rd

 

Laser Radial Class

 

 

 

 

Sunfish Class

 

 

 

 

Minifish Class

 

 

 

 

Place

1st

2nd

3rd

 

Portsmouth

Chris Zofchak

Warren Duckworth

Dan Markowitz

 

 

Wow in case you missed it! 

Our 1st 2016 singlehanded evening (aka the 3 B's) races of the summer kicked off with, are you sitting down? 15 boats racing and one of our racers working the committee boat for a total of 16 out enjoying a beautiful evening of racing. 

We got 4 races in with Lasers, Laser Radials, Force 5's, and a Mirror Dingy. Would not be surprised to see 20 boats on the line starting very soon. Come join in the fun!

 

Hope to see you Tuesday